ClickCease

Cessna CJ2

Cessna, düşük işletme maliyetleri ve yüksek performans alınabilir olarak bilinen ve popüler bir CJ1 özel jetidir. CJ2 olarak daha hızlı, daha büyük ve daha iyi olarak yeniden tasarlanmıştır.

CJ2 jet serisinin tasarım hedefi 3 kelime ile özetlenebilir; basitlik, ekonomi ve performanstır. Bu özelliklerle üretmek ucuz ve iyi işleyen bir aerodinamik yapı oluşturulurken, sektörde iddialı bir konum oluşturmuştur. Önceki serilerdeki ölçüde uçağı yavaşlatılabilir düz kanat kullanılmış ama üretim ve tasarım maliyetlerini de azaltmıştır. NASA, Cessna ve Citation Jet’in ortak girişimi olan ve doğal laminer akış kanatı yükseltilmiş olan CJ2’nin tasarımı 4 yıl sürmüştür. Bu kanat, önceki düz-kanat tasarımlarına göre kaldırma ve sürükleme özelliği yüzde 10-15 oranında daha iyi geliştirilmiş ve uzun hava akımı boşluklarının ayrılmasını geciktirmiştir.

CJ2, saatte ortalama 140 litre yakması ile oldukça verimlidir. Yakıt yanık ekonomisi büyük ölçüde motor Cessna seçimi ile isnat edilebilir. Kalkış ve itiş gücü için her biri yaklaşık 2400 librelik İki Williams / Rolls Royce FJ44-2C turbofan motor kullanır.

CJ2 ile 5.000 feet yükseklikte, bir pist üzerinden deniz seviyesinde 3,420 feet ya da 5080 feet yapabilirsiniz. Bu da 37.000 feet’e tırmanma yedi dakika sürmektedir. Maksimum 45.000 feet’e çıkmakta ve 352 knot uzun menzilli seyir hızına ulaşmaktadır. CJ2 yüksek hızlı seyir 407 knot’dır. (8.9 psi sertifikalıdır). Kabin basınçlandırma sistemlerinin tümü, dijital 23.586 feet deniz seviyesi kabin basıncının muhafaza edebilmek için kontrol edilmektedir.

CJ2, tek pilot tarafından da kullanımı kolay olan seridir. Bu seri ileri görüşlü iş adamlarının iş toplantıları için kendi hizmetlerine sunulması için tasarlanmıştır. Saat başı uçuş maliyetlerini azaltması açısından tek bir pilot tarafından da kullanılması operasyonel açıdan kolaylık sağlamaktadır.

CJ2, CJ1 ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde arttırılmış yük kapasitesine sahiptir. Maksimum kalkış ağırlığı 1700 libre ve maksimum yakıt ağırlığı 780 libre arttırılmıştır. Bu değişiklikler sonucu uçuş planlama için daha fazla seçenek sunmakta, daha iyi azami menzilli ve daha iyi yük esnekliği sonuçları vermektedir. Yükündeki önemli artışın en şaşırtıcı sonucu, ek ağırlığına rağmen CJ2, CJ1’den 30 knot hızlı ve CJ1’den 440 km daha fazla yol yapmakta olup 1.700 mil (1.480 deniz mili) ile 4 yolcu taşıma yelpazesine sahiptir.

Kabin, genel olarak, altı yolcu kapasiteli ve 243 fit küp arasında bir toplam hacme sahiptir. Üç bagaj bölmesi de kabin harici mevcut olup kabin içi sıkışıklığı yaratmaz. Toplam 1100 libre bagaj taşıyabilir. Kabin ilave koltuk için izin CJ1’in kabin büyüklüğünden 50 kübik feet büyüktür.


Yolculuk Hızı746 km/hKoltuk Sayısı6
Mesafe3223 kmTırmanma37.000 feet

Sizi Arayalım

Ek bilgi mi almak istiyorsunuz? Her türlü soru, sorun ve öneri için ulaşabilceğiniz uzman ve güvenilir irtibat kişilerine sahibiz.

TOP