ClickCease

Cessna Citation XLS

Citation XLS, Cessna Aircraft Company tarafından Wichita, Kansas'ta üretilmekte olan çift turbofan motorlu, orta boy gövdeli bir özel jettir. Cessna'nın daha eski tasarımlarından biri olan Citation VII'de kullanılan yüksek kuyruk tasarımının elde ettiği başarı ve havacılık dünyasında gördüğü ilgi sebebiyle model geliştirilmiş ve Citation X üretilmeye başlanmıştır. Bu model, teknoloji ve gövde tasarımının oldukça etkileyici bir kombinasyonudur. Kendi klasmanında oldukça başarılı olduğu gibi, orta boy gövdeli jetler arasında Citation XLS özel jet kiralama oldukça fazla yapılmalıdır. Gerek şehirler arası gerekse ülkeler arası seyahatlerde yolcular tarafından sık tercih edildiği gibi, Citation XLS özel jet kiralama hizmeti veren uçak firmaları sayısı da oldukça fazladır. Tasarruf açısından başarılı olan model, bu sayede Citation XLS özel jet kiralama yapmak isteyenlerin sayısını da arttırmıştır.

Citation X'un ardından geliştirilen Excel'de, Citation X'un geniş ve yüksek kabin iskeleti ile Citation VII'nin kanat ve kuyruk tasarımı kullanılmış, boyu X modeline göre 6.4 metre kısa tasarlanmıştır. Bu modelde iki adet PW500 Canada turbofan motor tercih edilmiştir. Citation Excel, kendi klasmanındaki uçak modelleri arasında en geniş kabin tasarımına sahip olanıdır ve normalde altı ila sekiz adet koltuk monte edilen kabine istendiğinde iki adet koltuk daha eklenebilmektedir. Bu sayede genişletilebilir bir yapıya sahip olan Citation XLS, özel jet kiralama yapmak isteyenler için avantaj sağlamaktadır. Aynı şekilde Citation XLS özel jet kiralama hizmeti sunan uçak firmaları da, kabine koltuk eklenebilme özelliğinden faydalanmaktadır. Kendi klasmanındaki en geniş kabine sahip olan Citation XLS bu sayede de özel jet kiralama alanında rağbet görmektedir.


Yolculuk Hızı801 km/hKoltuk Sayısı8
Mesafe3600 km

Sizi Arayalım

Ek bilgi mi almak istiyorsunuz? Her türlü soru, sorun ve öneri için ulaşabilceğiniz uzman ve güvenilir irtibat kişilerine sahibiz.

TOP